Skip to content
PrinterialsPrinterials home

3D4Makers

3D4Makers Luvocom 3F PAHT 9825 NT

Nylon (PA)1 colourEnclosure recommendedDry storage recommendedDry before use

3D4Makers Luvocom 3F PAHT 9825 NT comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for 3D4Makers Luvocom 3F PAHT 9825 NT
Brand3D4Makers
MaterialNylon (PA)
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from 3D4Makers

All 3D4Makers materials
  • 3D4MakersABS Kevlar

    500 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €93.28/kg

    €69.96 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • 3D4MakersPLA

    750 g–8 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €18.63/kg

    €149.00 for 8 kg

    in stock · 1 shop

  • 3D4MakersPETG

    750 g–4.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent

    €21.11/kg

    €95.00 for 4.5 kg

    in stock · 1 shop

  • 3D4MakersABS

    750 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €22.15/kg

    €50.95 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

Other Nylon (PA) with prices

  • Bambu LabPA6-GF

    1 kg · 1.75 mmGlass fibre

    €62.99/kg

    €62.99 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPA6-CF

    500 g–1 kg · 1.75 mmCarbon fibre

    €82.99/kg

    €82.99 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • PolymakerPolymide Copa PA6

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €92.67/kg

    €69.50 for 750 g

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPAHT-CF

    500 g–1 kg · 1.75 mmCarbon fibre

    €101.99/kg

    €101.99 for 1 kg

    in stock · 5 shops