Skip to content
PrinterialsPrinterials home

3DXTECH

3DXLabs FR-PC

PC2 coloursEnclosure recommendedDry storage recommendedDry before use

3DXTECH 3DXLabs FR-PC comes in 2 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours2

Best price per colour

No prices yet

Specifications

Specifications for 3DXLabs FR-PC
Brand3DXTECH
MaterialPC
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PC.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from 3DXTECH

All 3DXTECH materials
  • 3DXTECHABS

    1 kg · 1.75 mmMetallic

    €106.53/kg

    €79.90 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHPA6 GF

    750 g–1 kg · 1.75 mmGlass fibre, Metallic

    €148.75/kg

    €148.75 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • 3DXTECHASA 3DXMax

    1 kg · 1.75 mm

    €39.90/kg

    €39.90 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • 3DXTECHPC 3DXMax

    1 kg · 1.75 mm

    €69.95/kg

    €139.90 for 2 kg

    in stock · 1 shop

Other PC with prices

  • ElegooPC-FR

    1 kg–10 kg · 1.75 mm

    €23.52/kg

    €235.19 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPC

    1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €42.99/kg

    €42.99 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPC FR

    1 kg · 1.75 mm

    €51.90/kg

    €51.90 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPC

    1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €22.40/kg

    €223.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops