Skip to content
PrinterialsPrinterials home

3DXTECH

3DXTECH AmideX Nylon 6-66

Nylon (PA)1 colourEnclosure recommendedDry storage recommendedDry before use

3DXTECH AmideX Nylon 6-66 comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for 3DXTECH AmideX Nylon 6-66
Brand3DXTECH
MaterialNylon (PA)
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Net weight750 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Printers for 3DXTECH AmideX Nylon 6-66

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from 3DXTECH

All 3DXTECH materials
  • 3DXTECHABS

    1 kg · 1.75 mm

    €98.73/kg

    €74.05 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • 3DXTECHPA6 GF

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €148.75/kg

    €148.75 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHASA 3DXMax

    1 kg–2 kg · 1.75 mm

    €39.90/kg

    €39.90 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHPC 3DXMax

    1 kg · 1.75 mm

    €69.95/kg

    €139.90 for 2 kg

    in stock · 2 shops

Other Nylon (PA) with prices

All Nylon (PA)
  • Bambu LabPA6-GF

    1 kg · 1.75 mm

    €62.99/kg

    €62.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPA6-CF

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €82.99/kg

    €82.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPAHT-CF

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €101.99/kg

    €101.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • PolymakerPolymide Copa PA6

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €92.67/kg

    €69.50 for 750 g

    in stock · 5 shops