Skip to content
PrinterialsPrinterials home

3DXTECH

3DXTECH CarbonX HTN+CF

PPA1 colourCarbon fibre

3DXTECH CarbonX HTN+CF comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for 3DXTECH CarbonX HTN+CF
Brand3DXTECH
MaterialPPA
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

No slicer profile for PPA: OrcaSlicer has no one generic PPA profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from 3DXTECH

All 3DXTECH materials
  • 3DXTECHABS

    1 kg · 1.75 mm

    €98.73/kg

    €74.05 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • 3DXTECHPA6 GF

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €148.75/kg

    €148.75 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHASA 3DXMax

    1 kg–2 kg · 1.75 mm

    €39.90/kg

    €39.90 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHPC 3DXMax

    1 kg · 1.75 mm

    €69.95/kg

    €139.90 for 2 kg

    in stock · 2 shops

Other PPA with prices

All PPA
  • Bambu LabPPA-CF

    750 g · 1.75 mm

    €207.99/kg

    €155.99 for 750 g

    in stock · 5 shops

  • QIDI TechnologyPAHT-GF

    1 kg · 1.75 mm

    €54.08/kg

    €54.08 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHPPA GF

    1 kg · 1.75 mm

    €215.00/kg

    €161.25 for 750 g

    in stock · 1 shop