Skip to content
PrinterialsPrinterials home

3DXTECH

Economy PETG

PETG5 coloursTranslucent

3DXTECH Economy PETG comes in 5 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours5

Best price per colour

No prices yet

Specifications

Specifications for Economy PETG
Brand3DXTECH
MaterialPETG
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PETG.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from 3DXTECH

All 3DXTECH materials
  • 3DXTECHABS

    1 kg · 1.75 mmMetallic

    €106.53/kg

    €79.90 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHPA6 GF

    750 g–1 kg · 1.75 mmGlass fibre, Metallic

    €148.75/kg

    €148.75 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • 3DXTECHASA 3DXMax

    1 kg · 1.75 mm

    €39.90/kg

    €39.90 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • 3DXTECHPC 3DXMax

    1 kg · 1.75 mm

    €69.95/kg

    €139.90 for 2 kg

    in stock · 1 shop

Other PETG with prices

  • PolymakerPolylite PETG

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €20.49/kg

    €20.49 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPETG HF

    1 kg · 1.75 mm

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 5 shops

  • ElegooPETG PRO

    1 kg · 1.75 mm

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooRAPID PETG

    250 g–3 kg · 1.75 mmTranslucent

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops