Skip to content
PrinterialsPrinterials home

3DXTECH

Economy PLA Master Reels

PLA3 colours

3DXTECH Economy PLA Master Reels comes in 3 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours3

Specifications

Specifications for Economy PLA Master Reels
Brand3DXTECH
MaterialPLA
Diameter1.75 mm
Net weight20 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from 3DXTECH

All 3DXTECH materials
  • 3DXTECHABS

    1 kg · 1.75 mmMetallic

    €106.53/kg

    €79.90 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHPA6 GF

    750 g–1 kg · 1.75 mmGlass fibre, Metallic

    €148.75/kg

    €148.75 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • 3DXTECHASA 3DXMax

    1 kg · 1.75 mm

    €39.90/kg

    €39.90 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • 3DXTECHPC 3DXMax

    1 kg · 1.75 mm

    €69.95/kg

    €139.90 for 2 kg

    in stock · 1 shop

Other PLA with prices

  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mmMetallic, Marble, Neon

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 6 shops

  • AnycubicPLA Basic

    1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €14.90/kg

    €14.90 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPLA Matte

    1 kg · 1.75 mmMatte

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 5 shops

  • PolymakerPanchroma Matte PLA

    1 kg–3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMatte

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 5 shops