Skip to content
PrinterialsPrinterials home

add:north

Adura X

Composite1 colour

add:north Adura X costs from €91.79 at 1 shop, in 1 colour. Prices checked today.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€91.79€91.791In stock

Specifications

Specifications for Adura X
Brandadd:north
MaterialComposite
Diameter1.75 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from add:north

All add:north materials
  • add:northPLA Textura Flare

    750 g · 1.75 mm

    €53.20/kg

    €39.90 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • add:northHT-PLA Pro Matte

    750 g–2.3 kg · 1.75 mmMatte

    €40.90/kg

    €40.90 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • add:northPETG PRO Matte

    750 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMatte

    €40.90/kg

    €40.90 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • add:northESD PETG

    750 g · 1.75 mm

    €81.90/kg

    €81.90 for 1 kg

    in stock · 1 shop

Other Composite with prices

  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmCarbon fibre

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop