Skip to content
PrinterialsPrinterials home

AzureFilm

PVA

PVA / BVOH1 colourTranslucentDry storage recommendedDry before use

AzureFilm PVA comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for PVA
BrandAzureFilm
MaterialPVA / BVOH
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Net weight500 g

Slicer profile

No slicer profile for PVA / BVOH: OrcaSlicer has no one generic PVA / BVOH profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from AzureFilm

All AzureFilm materials
  • AzureFilmPLA Original

    1 kg · 1.75 mm

    €18.90/kg

    €18.90 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • AzureFilmPLA

    1 kg–10 kg · 1.75 mmSparkle, Marble, Silk

    €18.90/kg

    €18.90 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • AzureFilmPETG

    50 g–1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €12.63/kg

    €26.53 for 2.1 kg

    in stock · 1 shop

  • AzureFilmSilk PLA

    1 kg · 1.75 mmSilk

    €16.03/kg

    €16.03 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

Other PVA / BVOH with prices

  • eSUN3D PVA

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €53.00/kg

    €26.50 for 500 g

    in stock · 3 shops

  • PolymakerPVA PolyDissolve S1

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €92.67/kg

    €69.50 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • Bambu LabPVA

    500 g · 1.75 mmTranslucent

    €84.98/kg

    €42.49 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • FiberlogyBVOH

    500 g · 1.75 mm

    €171.98/kg

    €85.99 for 500 g

    in stock · 2 shops