Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Forward AMBedrock 3D

Bedrock 3D BVOH

PVA / BVOH1 colourDry storage recommendedDry before use

Bedrock 3D BVOH costs from €59.95 at 1 shop, in 1 colour. Prices checked yesterday.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€59.95€171.291In stock

Specifications

Specifications for Bedrock 3D BVOH
BrandBedrock 3D
MaterialPVA / BVOH
Diameter1.75 mm
Net weight350 g

Slicer profile

No slicer profile for PVA / BVOH: OrcaSlicer has no one generic PVA / BVOH profile to build it on.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €59.95lowest €59.95highest €59.95
€53.96€59.95€65.952026-09-262026-10-04

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Bedrock 3D

All Bedrock 3D materials
  • Bedrock 3DPLA

    750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMetallic

    €28.82/kg

    €244.95 for 8.5 kg

    in stock · 1 shop

  • Bedrock 3DPET

    750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €29.78/kg

    €134.00 for 4.5 kg

    in stock · 1 shop

  • Bedrock 3DABS

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €39.93/kg

    €29.95 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • Bedrock 3DABS Fusion+

    750 g–4 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €46.60/kg

    €34.95 for 750 g

    in stock · 1 shop

Other PVA / BVOH with prices

  • eSUN3D PVA

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €53.00/kg

    €26.50 for 500 g

    in stock · 3 shops

  • PolymakerPVA PolyDissolve S1

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €92.67/kg

    €69.50 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • Bambu LabPVA

    500 g · 1.75 mmTranslucent

    €84.98/kg

    €42.49 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • FiberlogyBVOH

    500 g · 1.75 mm

    €171.98/kg

    €85.99 for 500 g

    in stock · 2 shops