Skip to content
PrinterialsPrinterials home

CPE specifications and typical price

Typical figures for CPE

Lines
11
Brands
7
Colours on sale
70
Per kilogram, typically
€55.32
Middle half €34.20–€56.93, over 3 lines with a price

We have prices since 10 Sept 2026; a typical CPE price needs 30 colours from 3 shops on one day.

Properties of CPE lines
PropertyMiddle halfFull rangeStated for
Nozzle temperature1,2255 °C240–275 °C10 of 11 lines
Bed temperature1,280 °C70–110 °C10 of 11 lines
Density11.25 g/cm³1.18–1.25 g/cm³10 of 11 lines

The middle half runs from the 25th to the 75th percentile of each line's typical figure. A property is listed once at least 5 lines state it.

What CPE needs as a material
How it printsFor CPEWho says so
Enclosure recommendedNot neededPrusa material table: 2 of 2 filaments
Dry storage recommendedRecommendedPrusa material table: 2 of 2 filaments
How CPE lines print
How it printsLines, on every colour
Needs a hardened nozzle1 of 9 lines
Dry storage recommended1 of 9 lines

Cheapest CPE per kilogram right now

  • ColorFabbCPE

    1 kg · 1.75 mm

    €13.08/kg

    €9.81 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • FiberlogyCPE

    1 kg · 1.75 mm

    €55.32/kg

    €41.49 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • FiberlogyCPE HT

    750 g · 1.75 mmTranslucent

    €58.53/kg

    €43.90 for 750 g

    in stock · 1 shop

Browse CPE materials