Skip to content
PrinterialsPrinterials home

PEI specifications and typical price

Typical figures for PEI

Lines
52
Brands
14
Colours on sale
55
Per kilogram, typically
€303.99
Middle half €264.42–€486.63, over 10 lines with a price

We have prices since 10 Sept 2026; a typical PEI price needs 30 colours from 3 shops on one day.

Properties of PEI lines
PropertyMiddle halfFull rangeStated for
Nozzle temperature1,2360–390 °C320–450 °C44 of 52 lines
Bed temperature1,2140 °C120–160 °C44 of 52 lines
Density11.27–1.3 g/cm³1.08–1.38 g/cm³45 of 52 lines
Sources
  1. 1Open Filament Database
  2. 2Source not recorded

The middle half runs from the 25th to the 75th percentile of each line's typical figure. A property is listed once at least 5 lines state it.

How PEI lines print
How it printsLines, on every colour
Needs a hardened nozzle8 of 44 lines
Enclosure recommended1 of 44 lines
Dry storage recommended1 of 44 lines
Self-extinguishing3 of 44 lines
ESD safe2 of 44 lines

Cheapest PEI per kilogram right now

  • 3D4MakersPEI Ultem 9085

    200 g–2 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €249.98/kg

    €499.95 for 2 kg

    in stock · 1 shop

  • 3D4MakersPEI Ultem 1010

    200 g–2 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €249.98/kg

    €499.95 for 2 kg

    in stock · 1 shop

  • 3D4MakersPEI Ultem 1000

    200 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €261.16/kg

    €195.87 for 750 g

    in stock · 1 shop

Browse PEI materials