PETG specifications and typical price
Polyethylene Terephthalate Glycol - Durable and chemical resistant
Typical figures for PETG
- Lines
- 355
- Brands
- 123
- Colours on sale
- 2,730
- Per kilogram, typically
- €23.28
- Middle half €17.99–€35.99, over 113 lines with a price
Typical PETG: €20.58/kg, median of 786 colours at 26 shops
On 2 Oct 2026. The middle half of colours cost €16.00–€27.49.
Each colour's cheapest price per kilogram, for spools and refills at shops that include VAT. The line compares the same listings from one day to the next, so a shop starting or stopping does not move it.
| Property | Middle half | Full range | Stated for |
|---|---|---|---|
| Nozzle temperature1,2,3,4,5 | 235–245 °C | 195–290 °C | 277 of 355 lines |
| Bed temperature1,2,3,4,5 | 80 °C | 40–110 °C | 275 of 355 lines |
| Chamber temperature2 | 35–37 °C | 0–60 °C | 6 of 355 lines |
| Drying temperature, at most2 | 65 °C | 50–80 °C | 32 of 355 lines |
| Density2,4,5 | 1.25–1.27 g/cm³ | 1.13–4 g/cm³ | 305 of 355 lines |
| Heat deflection temperature3 | 70–78 °C | 63–96 °C | 19 of 355 lines |
| Tensile strength3 | 43–51 MPa | 33–53 MPa | 19 of 355 lines |
| Impact strength (Charpy)3 | 27–59 kJ/m²2 lines did not break | 18–79 kJ/m² | 16 of 355 lines |
- 1Entered by Printerials
- 2Open Filament Database
- 3Prusa material table
- 4SpoolmanDB
- 5Source not recorded
The middle half runs from the 25th to the 75th percentile of each line's typical figure. A property is listed once at least 5 lines state it.
| How it prints | For PETG | Who says so |
|---|---|---|
| Enclosure recommended | Not needed | Prusa material table: 19 of 19 filaments |
| Not needed | Bambu Lab filament guide | |
| Dry storage recommended | Not needed | Prusa material table: 19 of 19 filaments |
| Not needed | Bambu Lab filament guide | |
| Dry before use | Recommended | Bambu Lab filament guide |
| How it prints | Lines, on every colour |
|---|---|
| Needs a hardened nozzle | 68 of 333 lines |
| High temperature | 1 of 333 lines |
| High flow | 20 of 333 lines |
| Ventilation recommended | 1 of 333 lines |
| Self-extinguishing | 3 of 333 lines |
| ESD safe | 1 of 333 lines |
| Changes colour in sunlight | 6 of 333 lines |
Cheapest PETG per kilogram right now
- PETG
ElegooPETG HF
1 kg–10 kg · 1.75 mmTranslucent
€10.00/kg
€99.99 for 10 kg
in stock · 4 shops
- PETG
ElegooPETG PRO
1 kg · 1.75 mm
€11.00/kg
€109.99 for 10 kg
in stock · 5 shops
- PETG
ElegooRAPID PETG
250 g–3 kg · 1.75 mmTranslucent
€11.00/kg
€109.99 for 10 kg
in stock · 5 shops