Skip to content
PrinterialsPrinterials home

PP specifications and typical price

Polypropylene

Typical figures for PP

Lines
39
Brands
25
Colours on sale
55
Per kilogram, typically
€68.71
Middle half €55.36–€83.65, over 6 lines with a price

We have prices since 10 Sept 2026; a typical PP price needs 30 colours from 3 shops on one day.

Properties of PP lines
PropertyMiddle halfFull rangeStated for
Nozzle temperature1,2,3225–238 °C190–310 °C31 of 39 lines
Bed temperature1,2,380–90 °C40–120 °C31 of 39 lines
Density1,30.9–0.93 g/cm³0.89–1.82 g/cm³31 of 39 lines
Heat deflection temperature256–127 °C54–158 °C5 of 39 lines
Tensile strength216–30 MPa14–42 MPa5 of 39 lines
Sources
  1. 1Open Filament Database
  2. 2Prusa material table
  3. 3Source not recorded

The middle half runs from the 25th to the 75th percentile of each line's typical figure. A property is listed once at least 5 lines state it.

What PP needs as a material
How it printsFor PPWho says so
Enclosure recommendedRecommendedPrusa material table: 3 of 3 filaments
Dry storage recommendedNot neededPrusa material table: 3 of 3 filaments
How PP lines print
How it printsLines, on every colour
Needs a hardened nozzle12 of 34 lines
Enclosure recommended2 of 34 lines
ESD safe1 of 34 lines

Cheapest PP per kilogram right now

  • SpectrumPP

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €47.32/kg

    €35.49 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • FiberlogyPP

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €51.32/kg

    €38.49 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • 3D4Makersr-UltraMarathon PP GF

    700 g–4 kg · 1.75 mm / 2.85 mmGlass fibre

    €67.49/kg

    €269.95 for 4 kg

    in stock · 1 shop

Browse PP materials