TPU / Flex specifications and typical price
Thermoplastic Polyurethane - Flexible and durable
Typical figures for TPU / Flex
- Lines
- 221
- Brands
- 80
- Colours on sale
- 1,060
- Per kilogram, typically
- €45.83
- Middle half €30.80–€59.94, over 62 lines with a price
Typical TPU / Flex: €45.99/kg, median of 331 colours at 20 shops
On 2 Oct 2026. The middle half of colours cost €34.99–€55.87.
Each colour's cheapest price per kilogram, for spools and refills at shops that include VAT. The line compares the same listings from one day to the next, so a shop starting or stopping does not move it.
| Property | Middle half | Full range | Stated for |
|---|---|---|---|
| Nozzle temperature1,2,3,4 | 225 °C | 190–270 °C | 172 of 221 lines |
| Bed temperature1,2,3,4 | 45 °C | 20–110 °C | 171 of 221 lines |
| Drying temperature, at most1 | 55–70 °C | 50–80 °C | 18 of 221 lines |
| Density1 | 1.21 g/cm³ | 0.74–1.27 g/cm³ | 184 of 221 lines |
| Heat deflection temperature2 | 59–70 °C | 52–79 °C | 7 of 221 lines |
| Impact strength (Charpy)2 | Did not break | – | 11 of 221 lines |
| Hardness1 | 88–95 Shore A | 85–98 Shore A | 7 of 221 lines |
Sources
- 1Open Filament Database
- 2Prusa material table
- 3SpoolmanDB
- 4Source not recorded
The middle half runs from the 25th to the 75th percentile of each line's typical figure. A property is listed once at least 5 lines state it.
| How it prints | For TPU / Flex | Who says so |
|---|---|---|
| Enclosure recommended | Not needed | Prusa material table: 20 of 20 filaments |
| Not needed | Bambu Lab filament guide | |
| Dry storage recommended | Recommended | Prusa material table: 19 of 20 filaments |
| Required | Bambu Lab filament guide | |
| Dry before use | Required | Bambu Lab filament guide |
| How it prints | Lines, on every colour |
|---|---|
| Needs a hardened nozzle | 8 of 195 lines |
| High flow | 11 of 195 lines |
| Ventilation recommended | 1 of 195 lines |
| Dry storage recommended | 9 of 195 lines |
| ESD safe | 1 of 195 lines |
| Conductive | 1 of 195 lines |
| Changes colour with heat | 1 of 195 lines |
| Changes colour in sunlight | 2 of 195 lines |
Cheapest TPU / Flex per kilogram right now
- TPU / Flex
ElegooTPU 95A
1 kg · 1.75 mmTranslucent
€13.00/kg
€129.99 for 10 kg
in stock · 5 shops
- TPU / Flex
ElegooTPU 72D
1 kg · 1.75 mm
€15.64/kg
€156.40 for 10 kg
in stock · 5 shops
- TPU / Flex
ElegooRapid TPU 95A
1 kg · 1.75 mm
€17.17/kg
€85.84 for 5 kg
in stock · 5 shops