Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Elegoo

ASA-CF

ASA6 coloursCarbon fibreEnclosure recommended

Elegoo ASA-CF costs from €22.33 at 6 shops, in 6 colours. Prices checked today.

Colours6

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€22.33—5In stock
€23.49€23.491Out of stock
€23.49€23.491Out of stock
€23.49€23.491Out of stock
€23.49€23.491Out of stock
€23.49€23.491Out of stock

Specifications

Specifications for ASA-CF
BrandElegoo
MaterialASA
Diameter1.75 mm
Sold in1 kg · 10 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ASA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ASA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ASA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic ASA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €22.07lowest €22.07highest €22.07
€6.28€101.03€195.782026-09-262026-10-03

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Elegoo

All Elegoo materials
  • ElegooPC-FR

    1 kg · 1.75 mm

    €23.52/kg

    €235.19 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mmMetallic, Translucent, Sparkle

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPLA Plus

    250 g–5 kg · 1.75 mmTranslucent, Wood

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPLA MATTE

    250 g–1 kg · 1.75 mmMatte

    €12.94/kg

    €129.35 for 10 kg

    in stock · 5 shops

Other ASA with prices

  • ElegooASA

    1 kg · 1.75 mm

    €11.76/kg

    €117.59 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabASA

    1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €24.99/kg

    €24.99 for 1 kg

    in stock · 3 shops

  • ColorFabbASA

    1 kg · 1.75 mm

    €30.82/kg

    €20.03 for 650 g

    in stock · 3 shops

  • AnycubicASA

    1 kg · 1.75 mm

    €20.49/kg

    €20.49 for 1 kg

    in stock · 3 shops