Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Elegoo

PETG Glitter

PETG11 colours

Elegoo PETG Glitter comes in 11 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours11

Best price per colour

No prices yet

Specifications

Specifications for PETG Glitter
BrandElegoo
MaterialPETG
Sold in5 kg · 10 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PETG.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Elegoo

All Elegoo materials
  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mmMetallic, Translucent, Marble

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 6 shops

  • ElegooPC-FR

    1 kg–10 kg · 1.75 mm

    €23.52/kg

    €235.19 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPLA Plus

    250 g–5 kg · 1.75 mmTranslucent, Wood

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPLA MATTE

    250 g–10 kg · 1.75 mmMatte

    €12.94/kg

    €129.35 for 10 kg

    in stock · 5 shops

Other PETG with prices

  • PolymakerPolylite PETG

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €20.49/kg

    €20.49 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPETG HF

    1 kg · 1.75 mm

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 5 shops

  • ElegooPETG PRO

    1 kg · 1.75 mm

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooRAPID PETG

    250 g–3 kg · 1.75 mmTranslucent

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops