Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Elegoo

PETG HF

PETG12 coloursTranslucent

Elegoo PETG HF costs from €12.99 at 5 shops, in 12 colours. Prices checked today.

Colours12

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€12.99—3Out of stock
€13.99—1Out of stock

10 more colours have no price we can compare.

Specifications

Specifications for PETG HF
BrandElegoo
MaterialPETG
Diameter1.75 mm
Sold in1 kg · 10 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PETG.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €12.99lowest €12.99highest €12.99
€3.25€61.70€120.142026-09-262026-10-03

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Elegoo

All Elegoo materials
  • ElegooPC-FR

    1 kg · 1.75 mm

    €23.52/kg

    €235.19 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mmMetallic, Translucent, Sparkle

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPLA Plus

    250 g–5 kg · 1.75 mmTranslucent, Wood

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPLA MATTE

    250 g–1 kg · 1.75 mmMatte

    €12.94/kg

    €129.35 for 10 kg

    in stock · 5 shops

Other PETG with prices

  • ElegooPETG PRO

    1 kg · 1.75 mm

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooRAPID PETG

    250 g–3 kg · 1.75 mmTranslucent

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPETG-GF

    1 kg · 1.75 mmGlass fibre

    €14.82/kg

    €148.17 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPETG Translucent

    1 kg–10 kg · 1.75 mmTranslucent

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 4 shops