Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Elegoo

PLA Wood

Wood6 colours

Elegoo PLA Wood comes in 6 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours6

Specifications

Specifications for PLA Wood
BrandElegoo
MaterialWood
Diameter1.75 mm
Sold in1 kg · 10 kg

Slicer profile

No slicer profile for Wood: OrcaSlicer has no one generic Wood profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Elegoo

All Elegoo materials
  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 7 shops

  • ElegooPETG PRO

    1 kg · 1.75 mm

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 6 shops

  • ElegooRAPID PLA Plus

    250 g–5 kg · 1.75 mm

    €12.00/kg

    €119.99 for 10 kg

    in stock · 6 shops

  • ElegooASA

    1 kg · 1.75 mm

    €11.76/kg

    €117.59 for 10 kg

    in stock · 6 shops

Other Wood with prices

All Wood
  • PrusamentWoodfill

    €39.90/kg

    €39.90 for 1 kg

    in stock · 3 shops