eSUN 3D PETG-ESD costs from €24.90 at 2 shops, in 1 colour. Prices checked today.
Colours1
Best price per colour
| Colour | from | Per kg | Shops | Stock |
|---|---|---|---|---|
| €24.90 | €24.90 | 2 | Out of stock |
Specifications
| Brand | eSUN |
|---|---|
| Material | PETG |
| Diameter | 1.75 mm |
| Net weight | 1 kg |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PETG's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PETG.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
Price history
Across every colour of this filament
Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from eSUN
All eSUN materials- PLA
eSUN3D PLA+
1 kg–5 kg · 1.75 mmMarble
€16.83/kg
€50.49 for 3 kg
A refill is cheaper
in stock · 4 shops
- PETG
eSUN3D PETG
1 kg · 1.75 mmTranslucent
€16.19/kg
€16.19 for 1 kg
in stock · 4 shops
- PLA
eSUN3D PLA-Matte
1 kg · 1.75 mmMatte, Multicolour
€17.69/kg
€17.69 for 1 kg
A refill is cheaper
in stock · 3 shops
- ABS
eSUN3D ABS+
1 kg · 1.75 mm
€14.12/kg
€14.12 for 1 kg
in stock · 3 shops
Other PETG with prices
- PETG
PolymakerPolylite PETG
1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm
€20.49/kg
€20.49 for 1 kg
in stock · 5 shops
- PETG
Bambu LabPETG HF
1 kg · 1.75 mm
€19.99/kg
€19.99 for 1 kg
A refill is cheaper
in stock · 5 shops
- PETG
ElegooPETG PRO
1 kg · 1.75 mm
€11.00/kg
€109.99 for 10 kg
in stock · 5 shops
- PETG
ElegooRAPID PETG
250 g–3 kg · 1.75 mmTranslucent
€11.00/kg
€109.99 for 10 kg
in stock · 5 shops