Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Extrudr

Extrudr GreenTEC Pro CF

Composite1 colourCarbon fibre

Extrudr GreenTEC Pro CF comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for Extrudr GreenTEC Pro CF
BrandExtrudr
MaterialComposite
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in800 g · 2.5 kg · 5 kg · 10 kg

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Extrudr

All Extrudr materials
  • ExtrudrFLEX Medium TPU

    750 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €39.87/kg

    €29.90 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • ExtrudrXPETG Matt

    1 kg–2.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €28.23/kg

    €70.58 for 2.5 kg

    in stock · 3 shops

  • ExtrudrFLEX Semisoft TPU

    750 g–2 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €53.20/kg

    €39.90 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • ExtrudrPCTG

    800 g–10 kg · 1.75 mm

    €37.38/kg

    €29.90 for 800 g

    in stock · 3 shops

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop