Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Fiberlogy

PLA FiberWood

Wood6 colours

Fiberlogy PLA FiberWood comes in 6 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours6

Specifications

Specifications for PLA FiberWood
BrandFiberlogy
MaterialWood
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

No slicer profile for Wood: OrcaSlicer has no one generic Wood profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Fiberlogy

All Fiberlogy materials
  • FiberlogyASA

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €5.90/kg

    €14.76 for 2.5 kg

    in stock · 4 shops

  • FiberlogyPETG

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €2.63/kg

    €5.25 for 2 kg

    in stock · 4 shops

  • FiberlogyMatte ASA

    1 kg · 1.75 mm

    €7.92/kg

    €7.92 for 1 kg

    in stock · 4 shops

  • FiberlogyGf10 GF PCTG

    1 kg · 1.75 mm

    €11.88/kg

    €8.91 for 750 g

    in stock · 4 shops

Other Wood with prices

All Wood
  • PrusamentWoodfill

    €39.90/kg

    €39.90 for 1 kg

    in stock · 3 shops