Filamentive ReFill PLA Matte HS costs from €23.51 at 1 shop, in 3 colours. Prices checked yesterday.
Colours3
Best price per colour
| Colour | from | Per kg | Shops | Stock |
|---|---|---|---|---|
| €23.51 | €23.51 | 1 | Out of stock | |
| €23.51 | €23.51 | 1 | In stock | |
| €23.51 | €23.51 | 1 | In stock |
Specifications
| Brand | Filamentive |
|---|---|
| Material | PLA |
| Diameter | 1.75 mm |
| Net weight | 1 kg |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
Price history
Across every colour of this filament
Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from Filamentive
All Filamentive materials- PLA
FilamentivePLA
750 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent
€17.23/kg
€12.92 for 750 g
A refill is cheaper
in stock · 1 shop
- ABS
FilamentiveABS
€17.12/kg
€39.38 for 2.3 kg
in stock · 1 shop
- PETG
FilamentivePETG
750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent
€16.61/kg
€38.21 for 2.3 kg
in stock · 1 shop
- ASA
FilamentiveASA
€24.28/kg
€55.85 for 2.3 kg
in stock · 1 shop
Other PLA with prices
- PLA
ElegooPLA
250 g–1 kg · 1.75 mmMetallic, Marble, Neon
€10.00/kg
€99.99 for 10 kg
in stock · 6 shops
- PLA
AnycubicPLA Basic
1 kg · 1.75 mmTranslucent
€14.90/kg
€14.90 for 1 kg
in stock · 5 shops
- PLA
Bambu LabPLA Matte
1 kg · 1.75 mmMatte
€19.99/kg
€19.99 for 1 kg
A refill is cheaper
in stock · 5 shops
- PLA
PolymakerPanchroma Matte PLA
1 kg–3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMatte
€15.36/kg
€15.36 for 1 kg
in stock · 5 shops