Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Filamentive

rPA12

Nylon (PA)1 colourEnclosure recommendedDry storage recommendedDry before use

Filamentive rPA12 comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for rPA12
BrandFilamentive
MaterialNylon (PA)
Diameter1.75 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Filamentive

All Filamentive materials
  • FilamentivePLA

    750 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent

    €17.23/kg

    €12.92 for 750 g

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • FilamentiveReFill PLA Matte HS

    1 kg · 1.75 mmMatte

    €28.21/kg

    €28.21 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • FilamentiveABS

    €17.12/kg

    €39.38 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

  • FilamentivePETG

    750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent

    €16.61/kg

    €38.21 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

Other Nylon (PA) with prices

  • Bambu LabPA6-GF

    1 kg · 1.75 mmGlass fibre

    €62.99/kg

    €62.99 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPA6-CF

    500 g–1 kg · 1.75 mmCarbon fibre

    €82.99/kg

    €82.99 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPAHT-CF

    500 g–1 kg · 1.75 mmCarbon fibre

    €101.99/kg

    €101.99 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPAHT-CF

    1 kg · 1.75 mmCarbon fibre

    €43.99/kg

    €43.99 for 1 kg

    in stock · 5 shops