Skip to content
PrinterialsPrinterials home

FormFutura

High Performance Rigid Ceramic

Resin Engineering1 colour

FormFutura High Performance Rigid Ceramic comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for High Performance Rigid Ceramic
BrandFormFutura
MaterialResin Engineering
Net weight750 g

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from FormFutura

All FormFutura materials
  • FormFuturaPETG Hdglass

    750 g–8 kg · 1.75 mm / 2.85 mmSilk, Metallic, Translucent

    €37.85/kg

    €28.39 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • FormFuturaASA ApolloX

    750 g–8 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €46.53/kg

    €34.90 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • FormFuturaGalaxy PLA

    750 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmSparkle

    €37.32/kg

    €27.99 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • FormFuturaTitanX

    750 g–8 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €35.21/kg

    €80.99 for 2.3 kg

    in stock · 2 shops