Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Forward AM

Ultracur3D RG 3280

Resin Engineering1 colour

Forward AM Ultracur3D RG 3280 costs from €341.40 at 1 shop, in 1 colour.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€341.40€206.911In stock

Specifications

Specifications for Ultracur3D RG 3280
BrandForward AM
MaterialResin Engineering
Net weight1.65 kg

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Forward AM

All Forward AM materials
  • Forward AMUltrafuse PLA

    750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €19.96/kg

    €14.97 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • Forward AMUltrafuse ABS

    750 g · 1.75 mm

    €39.93/kg

    €29.95 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • Forward AMUltrafuse PLA Tough

    750 g–8 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €38.75/kg

    €310.00 for 8 kg

    in stock · 2 shops

  • Forward AMUltrafuse ASA

    750 g · 1.75 mm

    €61.27/kg

    €45.95 for 750 g

    in stock · 2 shops

Other Resin Engineering with prices

All Resin Engineering
  • Siraya TechBuild Resin

    1 kg–5 kg

    €64.90/kg

    €64.90 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • Siraya TechSculpt High-Temperature Resin

    1 kg–5 kg

    €64.90/kg

    €64.90 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • €254.10/kg

    €254.10 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • Forward AMUltracur3D ST 45

    1 kg–5 kg

    €122.21/kg

    €611.05 for 5 kg

    in stock · 1 shop