Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Forward AM

Ultrasint PA11 ESD

Nylon (PA)1 colourEnclosure recommendedDry storage recommendedDry before use

Forward AM Ultrasint PA11 ESD comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for Ultrasint PA11 ESD
BrandForward AM
MaterialNylon (PA)
Net weight20 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Printers for Ultrasint PA11 ESD

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Forward AM

All Forward AM materials
  • Forward AMUltrafuse PLA

    750 g–8.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €19.96/kg

    €14.97 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • Forward AMUltrafuse ABS

    750 g · 1.75 mm

    €39.93/kg

    €29.95 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • Forward AMUltrafuse PLA Tough

    750 g–8 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €38.75/kg

    €310.00 for 8 kg

    in stock · 2 shops

  • Forward AMUltrafuse ASA

    750 g · 1.75 mm

    €61.27/kg

    €45.95 for 750 g

    in stock · 2 shops

Other Nylon (PA) with prices

All Nylon (PA)
  • Bambu LabPA6-GF

    1 kg · 1.75 mm

    €62.99/kg

    €62.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPA6-CF

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €82.99/kg

    €82.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPAHT-CF

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €101.99/kg

    €101.99 for 1 kg

    in stock · 6 shops

  • PolymakerPolymide Copa PA6

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €92.67/kg

    €69.50 for 750 g

    in stock · 5 shops