Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Francofil

PETG Carbon

Composite1 colourCarbon fibre

Francofil PETG Carbon comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for PETG Carbon
BrandFrancofil
MaterialComposite
Diameter1.75 mm
Sold in500 g · 1 kg

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Francofil

All Francofil materials
  • FrancofilPLA

    500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €20.96/kg

    €20.96 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • FrancofilPETG

    500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €15.74/kg

    €78.72 for 5 kg

    in stock · 1 shop

  • Francofil95A TPU

    500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €54.95/kg

    €54.95 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • Francofil98A TPU

    500 g–10 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €54.95/kg

    €54.95 for 1 kg

    in stock · 1 shop

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop