Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Infinite Material Solutions

AquaSys 180

PVA / BVOH1 colourDry storage recommendedDry before use

Infinite Material Solutions AquaSys 180 comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for AquaSys 180
BrandInfinite Material Solutions
MaterialPVA / BVOH
Diameter2.85 mm
Net weight500 g

Slicer profile

No slicer profile for PVA / BVOH: OrcaSlicer has no one generic PVA / BVOH profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

Other PVA / BVOH with prices

All PVA / BVOH
  • PolymakerPVA PolyDissolve S1

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €92.67/kg

    €69.50 for 750 g

    in stock · 4 shops

  • eSUN3D PVA

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €53.00/kg

    €26.50 for 500 g

    in stock · 3 shops

  • Bambu LabPVA

    500 g · 1.75 mm

    €83.98/kg

    €41.99 for 500 g

    in stock · 3 shops

  • FiberlogyBVOH

    500 g · 1.75 mm

    €162.92/kg

    €162.92 for 1 kg

    in stock · 3 shops