Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Polymaker

Fiberon PET-GF15

PET6 coloursGlass fibre

Polymaker Fiberon PET-GF15 costs from €29.95 at 3 shops, in 6 colours. Prices checked yesterday.

Colours6

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€29.95€29.952In stock
€29.95€29.952In stock
€29.95€29.952In stock
€29.95€29.952In stock
€29.95€29.952In stock
€29.95€29.952In stock

Specifications

Specifications for Fiberon PET-GF15
BrandPolymaker
MaterialPET
Diameter1.75 mm
Sold in1 kg · 3 kg

Slicer profile

No slicer profile for PET: OrcaSlicer has no one generic PET profile to build it on.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €29.95lowest €29.95highest €30.49−€0.54 over 25 days
€25.45€52.45€79.452026-09-102026-10-04

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Polymaker

All Polymaker materials
  • PolymakerPanchroma Matte PLA

    1 kg–3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMatte, Wood

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • PolymakerPolylite PETG

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent

    €20.49/kg

    €20.49 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • PolymakerPLA PolyCast

    750 g–3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €66.00/kg

    €49.50 for 750 g

    in stock · 5 shops

  • PolymakerPolylite PLA

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMarble

    €26.50/kg

    €79.50 for 3 kg

    in stock · 4 shops

Other PET with prices

  • Bambu LabPET-CF

    500 g–1 kg · 1.75 mmCarbon fibre

    €97.98/kg

    €48.99 for 500 g

    in stock · 4 shops

  • PolymakerPanchroma PET CoPE

    1 kg · 1.75 mm

    €11.21/kg

    €11.21 for 1 kg

    in stock · 3 shops

  • PolymakerFiberon PET-CF17

    750 g–3 kg · 1.75 mmCarbon fibre

    €43.33/kg

    €129.99 for 3 kg

    in stock · 3 shops

  • FormFuturaReForm - rPET

    750 g–4.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €29.90/kg

    €29.90 for 1 kg

    in stock · 1 shop