Skip to content
PrinterialsPrinterials home

PrimaCreator

EasyPrint Carbon PLA

Composite1 colourCarbon fibre

PrimaCreator EasyPrint Carbon PLA comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for EasyPrint Carbon PLA
BrandPrimaCreator
MaterialComposite
Diameter1.75 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from PrimaCreator

All PrimaCreator materials
  • PrimaCreatorPrimavalue ABS

    1 kg · 1.75 mm

    €17.56/kg

    €43.90 for 2.5 kg

    in stock · 2 shops

  • PrimaCreatorNylonpower PA Primaselect PA6

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €59.80/kg

    €29.90 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • PrimaCreatorPrimaValue PLA+

    1 kg · 1.75 mm

    €16.63/kg

    €49.90 for 3 kg

    in stock · 2 shops

  • PrimaCreatorPrimavalue PETG

    1 kg · 1.75 mm

    €16.90/kg

    €16.90 for 1 kg

    2 shops

Other Composite with prices

All Composite
  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop