Skip to content
PrinterialsPrinterials home

PrimaCreator

PrimaSelect ABS Metal-Shine

ABS6 coloursEnclosure recommended

PrimaCreator PrimaSelect ABS Metal-Shine costs from €27.90 at 1 shop, in 6 colours. Prices checked yesterday.

Colours6

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€27.90€27.901In stock

5 more colours have no price we can compare.

Specifications

Specifications for PrimaSelect ABS Metal-Shine
BrandPrimaCreator
MaterialABS
Diameter1.75 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic ABS.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €27.90lowest €27.90highest €27.90
€25.11€27.90€30.692026-09-262026-10-04

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from PrimaCreator

All PrimaCreator materials
  • PrimaCreatorPrimavalue ABS

    1 kg · 1.75 mm

    €17.56/kg

    €43.90 for 2.5 kg

    in stock · 2 shops

  • PrimaCreatorNylonpower PA Primaselect PA6

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €59.80/kg

    €29.90 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • PrimaCreatorPrimaValue PLA+

    1 kg · 1.75 mmMatte

    €16.63/kg

    €49.90 for 3 kg

    in stock · 2 shops

  • PrimaCreatorPrimavalue PETG

    1 kg · 1.75 mm

    €16.90/kg

    €16.90 for 1 kg

    2 shops

Other ABS with prices

  • Bambu LabABS

    1 kg · 1.75 mm

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 5 shops

  • ElegooABS

    1 kg · 1.75 mm

    €12.94/kg

    €129.35 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • PolymakerPolylite ABS

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €20.32/kg

    €20.32 for 1 kg

    in stock · 4 shops

  • CrealityHyper ABS

    1 kg · 1.75 mm

    €21.90/kg

    €21.90 for 1 kg

    in stock · 4 shops