Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Proto-pasta

High Density Stainless Steel Metal Composite PLA

Metal1 colour

Proto-pasta High Density Stainless Steel Metal Composite PLA comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for High Density Stainless Steel Metal Composite PLA
BrandProto-pasta
MaterialMetal
Diameter1.75 mm
Sold in100 g · 1 kg

Slicer profile

No slicer profile for Metal: OrcaSlicer has no one generic Metal profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Proto-pasta

All Proto-pasta materials
  • Proto-pastaPLA

    50 g–1 kg · 1.75 mm

    €79.80/kg

    €39.90 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • Proto-pastaNebula PLA

    50 g–1 kg · 1.75 mm

    €79.80/kg

    €39.90 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • Proto-pastaTranslucent PLA

    50 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €79.80/kg

    €39.90 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Proto-pastaFiber HT Matte PLA

    50 g–3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €89.80/kg

    €44.90 for 500 g

    in stock · 1 shop