Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Proto-pasta

High Impact Carbon Fiber HTPETG

PETG HT1 colourSparkleCarbon fibre

Proto-pasta High Impact Carbon Fiber HTPETG comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for High Impact Carbon Fiber HTPETG
BrandProto-pasta
MaterialPETG HT
Diameter1.75 mm
Sold in50 g · 500 g · 1 kg

Slicer profile

No slicer profile for PETG HT: OrcaSlicer has no one generic PETG HT profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Proto-pasta

All Proto-pasta materials
  • Proto-pastaPLA

    50 g–1 kg · 1.75 mm

    €79.80/kg

    €39.90 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • Proto-pastaNebula PLA

    50 g–1 kg · 1.75 mm

    €79.80/kg

    €39.90 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • Proto-pastaTranslucent PLA

    50 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €79.80/kg

    €39.90 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • Proto-pastaFiber HT Matte PLA

    50 g–3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €89.80/kg

    €44.90 for 500 g

    in stock · 1 shop