Loading the page
| Brand | R3D |
|---|---|
| Material | PETG |
| Diameter | 1.75 mm |
| Nozzle temperature | |
| Bed temperature | |
| Density |
ElegooPETG PRO
1 kg · 1.75 mm
€10.96/kg
€54.82 for 5 kg
in stock · 5 shops
ElegooRAPID PETG
250 g–3 kg · 1.75 mmTranslucent
€10.96/kg
€54.82 for 5 kg
in stock · 5 shops
ElegooPETG-GF
1 kg · 1.75 mmGlass fibre
€14.70/kg
€146.98 for 10 kg
in stock · 5 shops
ElegooPETG Translucent
1 kg · 1.75 mmTranslucent
€11.00/kg
€109.99 for 10 kg
in stock · 4 shops
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PETG.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.