Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Recycling Fabrik

Recycling Fabrik PLA Premium

PLA7 coloursTranslucent

Colours (7)

Specifications

Specifications for Recycling Fabrik PLA Premium
BrandRecycling Fabrik
MaterialPLA
Diameter1.75 mm
Sold inalso sold as a refill1 kg · 2.3 kg · 4 kg · 5 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

More from Recycling Fabrik

All Recycling Fabrik materials
  • Recycling FabrikPLA

    750 g–5 kg · 1.75 mmTranslucent, Glass fibre, Multicolour

    No prices available

  • Recycling FabrikPETG

    1 kg–5 kg · 1.75 mmTranslucent, Multicolour

    No prices available

  • Recycling FabrikMatte PLA

    1 kg–5 kg · 1.75 mmMatte, Satin

    No prices available

  • Recycling FabrikSilk PLA

    1 kg · 1.75 mmSilk, Translucent, Glass fibre

    No prices available

Other PLA with prices

  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mmMetallic, Marble, Neon

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPLA Plus

    250 g–5 kg · 1.75 mmTranslucent, Wood

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPLA MATTE

    250 g–1 kg · 1.75 mmMatte

    €12.94/kg

    €129.35 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooRAPID PLA Plus

    250 g–5 kg · 1.75 mm

    €12.00/kg

    €119.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops