ROSA3D Filaments BioWOOD comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.
Colours1
Specifications
| Brand | ROSA3D Filaments |
|---|---|
| Material | Wood |
| Diameter | 1.75 mm |
| Sold in | 500 g · 1 kg |
Slicer profile
No slicer profile for Wood: OrcaSlicer has no one generic Wood profile to build it on.
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from ROSA3D Filaments
All ROSA3D Filaments materials- PLA
ROSA3D FilamentsStarter PLA
100 g–12 kg · 1.75 mmMetallic, Satin, Sparkle
€14.54/kg
€14.54 for 1 kg
A refill is cheaper
in stock · 1 shop
- PETG
ROSA3D FilamentsHigh Speed PETG
100 g–4.5 kg · 1.75 mmTranslucent, Sparkle, Metallic
€15.98/kg
€47.95 for 3 kg
A refill is cheaper
in stock · 1 shop
- PLA
ROSA3D FilamentsMagic PLA
300 g–1 kg · 1.75 mmMulticolour, Silk, Neon
€30.38/kg
€9.11 for 300 g
A refill is cheaper
in stock · 1 shop
- PLA
ROSA3D FilamentsSilk PLA
300 g–1 kg · 1.75 mmSilk, Multicolour
€23.26/kg
€11.63 for 500 g
A refill is cheaper
in stock · 1 shop
Other Wood with prices
- Wood
PrusamentWoodfill
Wood
€39.90/kg
€39.90 for 1 kg
in stock · 2 shops
- Wood
123-3DFilament PLA Bio Hout
1 kg · 1.75 mmWood
€34.50/kg
€34.50 for 1 kg
in stock · 1 shop
- Wood
123-3DHout filament PLA (Jupiter serie)
750 g · 1.75 mmWood
€31.60/kg
€23.70 for 750 g
in stock · 1 shop
- Wood
REALPLA Wood
500 g · 1.75 mmWood
€89.00/kg
€44.50 for 500 g
in stock · 1 shop