ROSA3D Filaments HIPS High Impact HT costs from €18.25 at 1 shop, in 3 colours. Prices checked yesterday.
Colours3
Best price per colour
| Colour | from | Per kg | Shops | Stock |
|---|---|---|---|---|
| €18.25 | €18.25 | 1 | In stock | |
| €18.25 | €18.25 | 1 | In stock | |
| €18.25 | €18.25 | 1 | In stock |
Specifications
| Brand | ROSA3D Filaments |
|---|---|
| Material | HIPS |
| Diameter | 1.75 mm |
| Net weight | 1 kg |
Slicer profile
The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.
All colours
- No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic HIPS's.
- No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic HIPS's.
- No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic HIPS's.
OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic HIPS.
No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.
Price history
Across every colour of this filament
Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.
Settings people use
The temperatures people print this at, from measurements they sent in.
Nobody has sent in the settings they print this at yet.
More from ROSA3D Filaments
All ROSA3D Filaments materials- PLA
ROSA3D FilamentsStarter PLA
100 g–12 kg · 1.75 mmMetallic, Satin, Sparkle
€14.54/kg
€14.54 for 1 kg
A refill is cheaper
in stock · 1 shop
- PETG
ROSA3D FilamentsHigh Speed PETG
100 g–4.5 kg · 1.75 mmTranslucent, Sparkle, Metallic
€15.98/kg
€47.95 for 3 kg
A refill is cheaper
in stock · 1 shop
- PLA
ROSA3D FilamentsMagic PLA
300 g–1 kg · 1.75 mmMulticolour, Silk, Neon
€30.38/kg
€9.11 for 300 g
A refill is cheaper
in stock · 1 shop
- PLA
ROSA3D FilamentsSilk PLA
300 g–1 kg · 1.75 mmSilk, Multicolour
€23.26/kg
€11.63 for 500 g
A refill is cheaper
in stock · 1 shop
Other HIPS with prices
- HIPS
FormFuturaEasyFil HIPS
750 g · 1.75 mm / 2.85 mm
€35.39/kg
€26.54 for 750 g
in stock · 2 shops
- HIPS
SpectrumHIPS-X
1 kg · 1.75 mm
€24.49/kg
€24.49 for 1 kg
in stock · 1 shop
- HIPS
FiberlogyHIPS
850 g · 1.75 mm
€24.96/kg
€62.39 for 2.5 kg
in stock · 1 shop
- HIPS
123-3DFilament HIPS (Jupiter serie)
1 kg · 2.85 mm
€10.13/kg
€10.13 for 1 kg
in stock · 1 shop