Skip to content
PrinterialsPrinterials home

ROSA3D Filaments

PLA Speed Matt Marble

PLA3 coloursMatteMarble

ROSA3D Filaments PLA Speed Matt Marble costs from €20.54 at 1 shop, in 3 colours. Prices checked yesterday.

Colours3

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€20.54€20.541In stock

2 more colours have no price we can compare.

Specifications

Specifications for PLA Speed Matt Marble
BrandROSA3D Filaments
MaterialPLA
Diameter1.75 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €20.58lowest €20.58highest €20.58
€18.52€20.58€22.642026-10-012026-10-04

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from ROSA3D Filaments

All ROSA3D Filaments materials
  • ROSA3D FilamentsStarter PLA

    100 g–12 kg · 1.75 mmMetallic, Satin, Sparkle

    €14.54/kg

    €14.54 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • ROSA3D FilamentsHigh Speed PETG

    100 g–4.5 kg · 1.75 mmTranslucent, Sparkle, Metallic

    €15.98/kg

    €47.95 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • ROSA3D FilamentsMagic PLA

    300 g–1 kg · 1.75 mmMulticolour, Silk, Neon

    €30.38/kg

    €9.11 for 300 g

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • ROSA3D FilamentsSilk PLA

    300 g–1 kg · 1.75 mmSilk, Multicolour

    €23.26/kg

    €11.63 for 500 g

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

Other PLA with prices

  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mmMetallic, Marble, Neon

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 6 shops

  • AnycubicPLA Basic

    1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €14.90/kg

    €14.90 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPLA Matte

    1 kg · 1.75 mmMatte

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 5 shops

  • PolymakerPanchroma Matte PLA

    1 kg–3 kg · 1.75 mm / 2.85 mmMatte

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 5 shops