Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Spectrum

Spectrum PC CF

PC1 colourCarbon fibreEnclosure recommendedDry storage recommendedDry before use

Spectrum PC CF costs from €50.49 at 1 shop, in 1 colour. Prices checked yesterday.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€50.49€50.491In stock

Specifications

Specifications for Spectrum PC CF
BrandSpectrum
MaterialPC
Diameter1.75 mm
Net weight1 kg

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PC's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PC.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €50.49lowest €50.49highest €50.49
€45.44€50.49€55.542026-09-212026-10-04

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Spectrum

All Spectrum materials
  • SpectrumTPU S-Flex 90A

    250 g–1 kg · 1.75 mmGlow in the dark

    €56.82/kg

    €28.41 for 500 g

    in stock · 3 shops

  • SpectrumPA6 Low Warp

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €42.49/kg

    €42.49 for 1 kg

    in stock · 3 shops

  • SpectrumPLA Glow in the Dark

    500 g–1 kg · 1.75 mm / 2.85 mmGlow in the dark

    €47.03/kg

    €47.03 for 1 kg

    in stock · 3 shops

  • SpectrumPLA Premium

    1 kg–8 kg · 1.75 mmMetallic, Translucent

    €14.60/kg

    €29.19 for 2 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 2 shops

Other PC with prices

  • ElegooPC-FR

    1 kg–10 kg · 1.75 mm

    €23.52/kg

    €235.19 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPC

    1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €42.99/kg

    €42.99 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • Bambu LabPC FR

    1 kg · 1.75 mm

    €51.90/kg

    €51.90 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPC

    1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €22.40/kg

    €223.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops