Skip to content
PrinterialsPrinterials home

3D4Makers

3D4Makers Facilan PCL 100

PCL1 colour

3D4Makers Facilan PCL 100 costs from €129.90 at 1 shop, in 1 colour. Prices checked yesterday.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€129.90€173.201In stock

Specifications

Specifications for 3D4Makers Facilan PCL 100
Brand3D4Makers
MaterialPCL
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

No slicer profile for PCL: OrcaSlicer has no one generic PCL profile to build it on.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €129.90lowest €129.90highest €129.90
€116.91€129.90€142.892026-09-212026-10-04

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from 3D4Makers

All 3D4Makers materials
  • 3D4MakersABS Kevlar

    500 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €93.28/kg

    €69.96 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • 3D4MakersPLA

    750 g–8 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €18.63/kg

    €149.00 for 8 kg

    in stock · 1 shop

  • 3D4MakersPETG

    750 g–4.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmTranslucent

    €21.11/kg

    €95.00 for 4.5 kg

    in stock · 1 shop

  • 3D4MakersABS

    750 g–2.3 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €22.15/kg

    €50.95 for 2.3 kg

    in stock · 1 shop

Other PCL with prices

  • 3D4MakersFacilan Ortho

    750 g · 1.75 mm

    €126.53/kg

    €94.90 for 750 g

    in stock · 1 shop