Skip to content
PrinterialsPrinterials home

3D4Makers

Facilan C8

PCL6 colours

3D4Makers Facilan C8 comes in 6 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours6

Specifications

Specifications for Facilan C8
Brand3D4Makers
MaterialPCL
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Sold in750 g · 2.3 kg · 4.5 kg

Slicer profile

No slicer profile for PCL: OrcaSlicer has no one generic PCL profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from 3D4Makers

All 3D4Makers materials
  • 3D4MakersABS Kevlar

    500 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €93.28/kg

    €69.96 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • 3D4MakersPLLA

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €100.00/kg

    €75.00 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • 3D4MakersPLA

    750 g–8 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €18.63/kg

    €149.00 for 8 kg

    in stock · 1 shop

  • 3D4MakersPETG

    750 g–4.5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €21.11/kg

    €95.00 for 4.5 kg

    in stock · 1 shop

Other PCL with prices

All PCL
  • FormFuturaBioFil - PCL

    500 g · 1.75 mm

    €183.80/kg

    €91.90 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • 3D4MakersFacilan Ortho

    750 g · 1.75 mm

    €126.53/kg

    €94.90 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • 3D4MakersFacilan PCL 100

    750 g · 1.75 mm

    €173.20/kg

    €129.90 for 750 g

    in stock · 1 shop