Skip to content
PrinterialsPrinterials home

3DXTECH

3DXTECH 3DXLABS PET+CF

PET1 colourCarbon fibre

3DXTECH 3DXLABS PET+CF comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for 3DXTECH 3DXLABS PET+CF
Brand3DXTECH
MaterialPET
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

No slicer profile for PET: OrcaSlicer has no one generic PET profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from 3DXTECH

All 3DXTECH materials
  • 3DXTECHABS

    1 kg · 1.75 mm

    €98.73/kg

    €74.05 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • 3DXTECHPA6 GF

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €148.75/kg

    €148.75 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHASA 3DXMax

    1 kg–2 kg · 1.75 mm

    €39.90/kg

    €39.90 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHPC 3DXMax

    1 kg · 1.75 mm

    €69.95/kg

    €139.90 for 2 kg

    in stock · 2 shops

Other PET with prices

All PET
  • Bambu LabPET-CF

    500 g–1 kg · 1.75 mm

    €92.52/kg

    €92.52 for 1 kg

    in stock · 5 shops

  • PolymakerPanchroma PET CoPE

    1 kg · 1.75 mm

    €11.21/kg

    €11.21 for 1 kg

    in stock · 4 shops

  • PolymakerFiberon PET-CF17

    750 g–3 kg · 1.75 mm

    €43.33/kg

    €129.99 for 3 kg

    in stock · 4 shops

  • PolymakerFiberon PET-GF15

    1 kg–3 kg · 1.75 mm

    €24.98/kg

    €74.95 for 3 kg

    in stock · 3 shops