Skip to content
PrinterialsPrinterials home

3DXTECH

Economy ABS

ABS2 coloursEnclosure recommended

3DXTECH Economy ABS comes in 2 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours2

Best price per colour

No prices yet

Specifications

Specifications for Economy ABS
Brand3DXTECH
MaterialABS
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic ABS's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic ABS.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from 3DXTECH

All 3DXTECH materials
  • 3DXTECHABS

    1 kg · 1.75 mmMetallic

    €106.53/kg

    €79.90 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHPA6 GF

    750 g–1 kg · 1.75 mmGlass fibre, Metallic

    €148.75/kg

    €148.75 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • 3DXTECHASA 3DXMax

    1 kg · 1.75 mm

    €39.90/kg

    €39.90 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • 3DXTECHPC 3DXMax

    1 kg · 1.75 mm

    €69.95/kg

    €139.90 for 2 kg

    in stock · 1 shop

Other ABS with prices

  • Bambu LabABS

    1 kg · 1.75 mm

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 5 shops

  • ElegooABS

    1 kg · 1.75 mm

    €12.94/kg

    €129.35 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • PolymakerPolylite ABS

    1 kg–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mm

    €20.32/kg

    €20.32 for 1 kg

    in stock · 4 shops

  • CrealityHyper ABS

    1 kg · 1.75 mm

    €21.90/kg

    €21.90 for 1 kg

    in stock · 4 shops