Skip to content
PrinterialsPrinterials home

3DXTECH

Thermax PES

PPSU1 colour

3DXTECH Thermax PES comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for Thermax PES
Brand3DXTECH
MaterialPPSU
Diameter1.75 mm
Sold in500 g · 2 kg

Slicer profile

No slicer profile for PPSU: OrcaSlicer has no one generic PPSU profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from 3DXTECH

All 3DXTECH materials
  • 3DXTECHABS

    1 kg · 1.75 mm

    €98.73/kg

    €74.05 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • 3DXTECHPA6 GF

    750 g–1 kg · 1.75 mm

    €148.75/kg

    €148.75 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHASA 3DXMax

    1 kg–2 kg · 1.75 mm

    €39.90/kg

    €39.90 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • 3DXTECHPC 3DXMax

    1 kg · 1.75 mm

    €69.95/kg

    €139.90 for 2 kg

    in stock · 2 shops

Other PPSU with prices

All PPSU
  • PrimaCreatorPrimaselect PPSU

    1 kg · 1.75 mm

    €698.00/kg

    €349.00 for 500 g

    in stock · 1 shop

  • 3D4MakersPPSU

    200 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €393.33/kg

    €295.00 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • 3DXTECHPPSU

    1 kg · 1.75 mm

    €298.00/kg

    €149.00 for 500 g

    1 shop