Skip to content
PrinterialsPrinterials home

PPSU specifications and typical price

Typical figures for PPSU

Lines
10
Brands
8
Colours on sale
8
Per kilogram, typically
€393.33
Middle half €345.67–€545.67, over 3 lines with a price

We have prices since 10 Sept 2026; a typical PPSU price needs 30 colours from 3 shops on one day.

Properties of PPSU lines
PropertyMiddle halfFull rangeStated for
Density11.24 g/cm³1.24–1.29 g/cm³7 of 10 lines

The middle half runs from the 25th to the 75th percentile of each line's typical figure. A property is listed once at least 5 lines state it.

Cheapest PPSU per kilogram right now

  • 3DXTECHPPSU

    1 kg · 1.75 mm

    €298.00/kg

    €149.00 for 500 g

    1 shop

  • 3D4MakersPPSU

    200 g–750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €393.33/kg

    €295.00 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • PrimaCreatorPrimaselect PPSU

    1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €698.00/kg

    €349.00 for 500 g

    in stock · 1 shop

Browse PPSU materials