Skip to content
PrinterialsPrinterials home

AzureFilm

Wood PLA

Wood2 coloursWood

AzureFilm Wood PLA comes in 2 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours2

Specifications

Specifications for Wood PLA
BrandAzureFilm
MaterialWood
Diameter1.75 mm
Sold in50 g · 750 g

Slicer profile

No slicer profile for Wood: OrcaSlicer has no one generic Wood profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from AzureFilm

All AzureFilm materials
  • AzureFilmPLA Original

    1 kg · 1.75 mm

    €18.90/kg

    €18.90 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • AzureFilmPLA

    1 kg–10 kg · 1.75 mmSparkle, Marble, Silk

    €18.90/kg

    €18.90 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

  • AzureFilmPETG

    50 g–1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €12.63/kg

    €26.53 for 2.1 kg

    in stock · 1 shop

  • AzureFilmSilk PLA

    1 kg · 1.75 mmSilk

    €16.03/kg

    €16.03 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 1 shop

Other Wood with prices

  • PrusamentWoodfill

    Wood

    €39.90/kg

    €39.90 for 1 kg

    in stock · 2 shops

  • 123-3DFilament PLA Bio Hout

    1 kg · 1.75 mmWood

    €34.50/kg

    €34.50 for 1 kg

    in stock · 1 shop

  • 123-3DHout filament PLA (Jupiter serie)

    750 g · 1.75 mmWood

    €31.60/kg

    €23.70 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • REALPLA Wood

    500 g · 1.75 mmWood

    €89.00/kg

    €44.50 for 500 g

    in stock · 1 shop