Skip to content
PrinterialsPrinterials home

PPS specifications and typical price

Typical figures for PPS

Lines
11
Brands
8
Colours on sale
11
Per kilogram, typically
€121.32
Middle half €100.33–€169.32, over 7 lines with a price

We have prices since 10 Sept 2026; a typical PPS price needs 30 colours from 3 shops on one day.

Properties of PPS lines
PropertyMiddle halfFull rangeStated for
Density11.25–1.35 g/cm³1.24–1.45 g/cm³10 of 11 lines

The middle half runs from the 25th to the 75th percentile of each line's typical figure. A property is listed once at least 5 lines state it.

How PPS lines print
How it printsLines, on every colour
Needs a hardened nozzle8 of 11 lines

Cheapest PPS per kilogram right now

  • ElegooPPS-CF

    750 g · 1.75 mmCarbon fibre

    €78.39/kg

    €58.79 for 750 g

    in stock · 4 shops

  • QIDI TechnologyPPS-GF20

    750 g · 1.75 mmGlass fibre

    €79.99/kg

    €59.99 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • PolymakerFiberon PPS-GF20

    500 g–3 kg · 1.75 mmGlass fibre

    €120.67/kg

    €362.00 for 3 kg

    in stock · 2 shops

Browse PPS materials