Skip to content
PrinterialsPrinterials home

Elegoo

PPS-CF

PPS1 colourCarbon fibre

Elegoo PPS-CF costs from €58.79 at 5 shops, in 1 colour. Prices checked today.

Colours1

Best price per colour

Colours, cheapest first
ColourfromPer kgShopsStock
€58.79€78.394In stock

Specifications

Specifications for PPS-CF
BrandElegoo
MaterialPPS
Diameter1.75 mm
Net weight750 g

Slicer profile

No slicer profile for PPS: OrcaSlicer has no one generic PPS profile to build it on.

Price history

Across every colour of this filament

Now from €58.10lowest €58.10highest €58.10
€57.91€59.05€60.182026-09-262026-10-03

Solid line: cheapest offer. Dotted: average. The band runs from the cheapest to the most expensive offer on that day. Only spools and refills count — a 25 g sample and a multipack are not a comparable purchase.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from Elegoo

All Elegoo materials
  • ElegooPC-FR

    1 kg · 1.75 mm

    €23.52/kg

    €235.19 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mmMetallic, Translucent, Sparkle

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPLA Plus

    250 g–5 kg · 1.75 mmTranslucent, Wood

    €11.00/kg

    €109.99 for 10 kg

    in stock · 5 shops

  • ElegooPLA MATTE

    250 g–1 kg · 1.75 mmMatte

    €12.94/kg

    €129.35 for 10 kg

    in stock · 5 shops

Other PPS with prices

  • Bambu LabPPS-CF

    750 g–1 kg · 1.75 mmCarbon fibre

    €178.65/kg

    €133.99 for 750 g

    in stock · 3 shops

  • QIDI TechnologyPPS-GF20

    750 g · 1.75 mmGlass fibre

    €79.99/kg

    €59.99 for 750 g

    in stock · 2 shops

  • PolymakerFiberon PPS-CF10

    500 g–3 kg · 1.75 mmCarbon fibre

    €159.98/kg

    €79.99 for 500 g

    in stock · 2 shops

  • PolymakerFiberon PPS-GF20

    500 g–3 kg · 1.75 mmGlass fibre

    €120.67/kg

    €362.00 for 3 kg

    in stock · 2 shops