Skip to content
PrinterialsPrinterials home

ColorFabb

ColorFabb PA Blue Metal Detectable

Composite1 colour

ColorFabb PA Blue Metal Detectable comes in 1 colour. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours1

Specifications

Specifications for ColorFabb PA Blue Metal Detectable
BrandColorFabb
MaterialComposite
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Net weight750 g

Slicer profile

No slicer profile for Composite: OrcaSlicer has no one generic Composite profile to build it on.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from ColorFabb

All ColorFabb materials
  • ColorFabbASA

    1 kg · 1.75 mm

    €25.40/kg

    €25.40 for 1 kg

    in stock · 4 shops

  • ColorFabbTPU

    1 kg · 1.75 mm

    €53.83/kg

    €37.68 for 700 g

    in stock · 3 shops

  • ColorFabbPLA

    1 kg · 1.75 mmMetallic, Wood

    €10.34/kg

    €22.74 for 2.2 kg

    in stock · 3 shops

  • ColorFabbCPE

    1 kg · 1.75 mmTranslucent

    €13.08/kg

    €9.81 for 750 g

    in stock · 3 shops

Other Composite with prices

  • FillamentumTimberfill

    750 g · 1.75 mm / 2.85 mm

    €40.49/kg

    €30.37 for 750 g

    in stock · 1 shop

  • ExtrudrXPETG CF

    800 g–5 kg · 1.75 mm / 2.85 mmCarbon fibre

    €60.50/kg

    €151.24 for 2.5 kg

    in stock · 1 shop

  • add:northAdura X

    1 kg · 1.75 mm

    €91.79/kg

    €91.79 for 1 kg

    in stock · 1 shop