Skip to content
PrinterialsPrinterials home

ColorFabb

Vibers PLA

PLA4 colours

ColorFabb Vibers PLA comes in 4 colours. No shop we follow lists a price we can compare yet.

Colours4

Specifications

Specifications for Vibers PLA
BrandColorFabb
MaterialPLA
Diameter1.75 mm · 2.85 mm
Net weight750 g

Slicer profile

The temperatures, density and diameter the sources on this page state, as a preset to import into your slicer.

  • No source states a nozzle temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states one bed temperature, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.
  • No source states the density, so the OrcaSlicer profile keeps Generic PLA's.

OrcaSlicer: File > Import > Import Configs, then choose the .json. It is listed with your own presets, built on Generic PLA.

No PrusaSlicer profile: PrusaSlicer fills whatever a file leaves out with its own defaults, so it needs a stated nozzle and bed temperature.

Settings people use

The temperatures people print this at, from measurements they sent in.

Nobody has sent in the settings they print this at yet.

More from ColorFabb

All ColorFabb materials
  • ColorFabbTPU

    700 g–2 kg · 1.75 mm

    €53.83/kg

    €37.68 for 700 g

    in stock · 4 shops

  • ColorFabbASA

    1 kg · 1.75 mm

    €25.40/kg

    €25.40 for 1 kg

    in stock · 4 shops

  • ColorFabbLW-HT PLA

    1 kg · 1.75 mm

    €32.05/kg

    €32.05 for 1 kg

    in stock · 4 shops

  • ColorFabbHigh Speed PLA

    1 kg · 1.75 mm

    €25.80/kg

    €25.80 for 1 kg

    in stock · 3 shops

Other PLA with prices

All PLA
  • ElegooPLA

    250 g–1 kg · 1.75 mm

    €10.00/kg

    €99.99 for 10 kg

    in stock · 7 shops

  • PolymakerPastel Panchroma Matte PLA

    1 kg · 1.75 mm

    €15.36/kg

    €15.36 for 1 kg

    in stock · 7 shops

  • eSUN3D PLA+

    1 kg–5 kg · 1.75 mm

    €16.83/kg

    €50.49 for 3 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops

  • Bambu LabPLA Matte

    1 kg · 1.75 mm

    €19.99/kg

    €19.99 for 1 kg

    A refill is cheaper

    in stock · 6 shops